top of page

Başlık ve ALT Etiket Nedir?

"Öğelerinizin ve ALT özniteliklerinin açıklayıcı ve doğru olduğundan emin olun." - Google web yöneticisi kuralları Başlıkların ve ALT #etiketlerin önemi • Başlıklar, kişinin Google arama sonuçlarında sitenizle ilgili ilk gördüğü şeydir. • ALT etiketleri, görüntülerinizi, iyi göremeyen insanlara ve arama motorlarına açıklar.

Başlıklar

Başlıklar; bir web sayfasının kısa, özlü ve ilgi çekici birer açıklamasıdır. Doğru ve tanımlayıcı bir başlık; kullanıcıların ve arama motorlarının bir web sayfasının ne hakkında olduğunu belirlemelerine yardımcı olur. Başlıklar kullanıcı için önemlidir. Açıklayıcı ve doğru bir başlığa sahip olmak; insanların arama motoru sonuçlarının listesinde başkalarının yerine sizin sayfanızı seçmelerini sağlar. #Başlıklar; sayfaya özgü, açıklayıcı ve doğru olmalıdır. Köpekler, kediler ve kaplumbağalar hakkında sayfaları olan bir web siteniz varsa; köpek sayfanızın “köpekler” kelimesini içeren; kedi sayfası “kediler” kelimesini içeren; kaplumbağa sayfasının da “kaplumbağalar” kelimesini içeren bir başlığa sahip olmalıdır. Bunlar farklı sayfalardır, bu nedenle farklı başlıklara ihtiyaç duymaktadırlar. Başlıklar neden önemlidir:

Başlıklar insanların web sitenizi ziyaret etme nedenlerinde büyük rol oynamaktadır. Arama motorlarındaki listeler sadece başlıkların ve sitelerin açıklamalarının listesidir. Bu başlıklar da insanların gördüklerine bağlı olarak ziyaret edecekleri web sitelerini seçmelerini sağlar. Bir web sayfasının başlığı; tipik bir tuğla ve harç gibi düşünülebilir. İnsanlara bir web sayfasının ne hakkında olduğunu söyleme şansınız olsaydı ne söylerdiniz? Başlığınız; bir kullanıcı deneyimi sırasında web sayfanızın görünür ve kullanıcı deneyiminin tekrar eden bir parçasıdır. Başlığınızın görüntülendiği bazı yerler şunlardır... • Başlık, arama motoru sonuçlarında görüntülenir. • Başlık web tarayıcılarının "sekmelerinde" görüntülenir. • Başlık, sosyal medya paylaşımlarında başlık olarak görüntülenir. Yaygın başlık hataları Web yöneticilerinin yapmış oldukları en yaygın iki hata şunlardır: • Web sitelerinin her sayfasının aynı başlığa sahip olması • Sayfayı doğru bir şekilde tanımlamak yerine anahtar kelimeleri listelemek Yaygın hatalara örnekler: • Web sitenizdeki her sayfanın başlığı aynıysa, bu kılavuzu izlemiyorsunuz demektir. • Web sitenizdeki herhangi iki sayfanın aynı başlığı varsa, bu kılavuzu izlemiyorsunuz demektir. • Başlık, sayfanın içeriğini doğru bir şekilde tanımlamıyorsa, bu kılavuzu izlemiyorsunuz demektir.

ALT etiketleri ALT etiketleri, bir görüntüye alternatif bir metin sunar. Bunlar, görüntüyü göremeyen kişilere bir görüntüyü “tanımlama” yöntemidir. Bir ALT etiketinin en önemli işlevi görme engelli bir kullanıcıya bir görüntünün ne olduğunu açıklamaktır. Arama motoru tarayıcıları, bir görüntünün ne olduğunu veya neyi temsil ettiğini çözmek etmek için ALT etiketleri de kullanmaktadır. Web sayfalarınızda bir ALT etiketi tanımlanmamış görüntüleriniz varsa HTML’niz geçerli değildir ve bu #Google web yöneticisi yönergelerine uymuyor olduğunuz anlamına gelir. Bir ALT etiketinde ne olmalı? Resim ile aynı işlevi yerine getiren metinleri kullanmanız önerilir. Resimlerinizi tanımlamak için kullandığınız metni belirlerken, görüntülerinizi algılayamayan insanları düşünmeniz çok önemlidir. Buna güzel bir örnek olarak; yardım sayfasını temsil etmek için bir ‘soru işareti’ simgesi veya resmi kullanılırsa; alternatif metin ‘yardım’ veya benzeri bir metin olmalıdır. ALT etiketlerinize anahtar kelimeler ekleme

Anahtar kelimelerle dolu alt etiketler bu kılavuz yönergelerine uymamaktadır ve görme engelli kullanıcılar için yıkıcıdır. Görme engelli bir kişi web’de sörf yaptığında genelde sayfanın tamamını yüksek sesle okuyan bir yazılım kullanır ve resimlerin anahtar kelimelerle “dolması” bu kullanıcılar için oldukça rahatsız edicidir. #Web sayfanızın alt etiketlerini , bir web sayfasında bulunan tüm resimleri ve kullanılan alt metni görüntüleyen Google yönergeleri aracıyla kontrol edin. Anahtar kavramlar • Başlıklar sayfalara özeldir bu nedenle doğru ve açıklayıcı olmalıdırlar. • Web sitenizde iki farklı sayfanın başlığı aynı olmamalıdır. • Sayfanızdaki resimleri doğru bir şekilde tanımlamak için alt etiketleri kullanılmalıdır. • ALT etiketleri, sayfanıza anahtar kelimeler eklemek için kullanılmamalıdır. Web sitenizin yönergeleri izleyip izlemediğini nasıl belirleyebilirsiniz? Doğru başlıkları kontrol etmek, Google aramasının "site:" operatöründen yararlanılarak gerçekleştirilebilir. Bunu yapmak için Google'a şunu yazın ; site: www.yourwebsite.com Bu, Google'ın dizininde yer alan web sitenize ait tüm sayfalarını listelemesini sağlar. Bu, sayfalarınızın benzersiz olup olmadığını belirlemenin kullanışlı ve hızlı bir yoludur. Sonuçlara bakın ve başlıklarınızın her birinin birbirinden farklı olduğundan emin olun.

Kaynak: www.varvy.com

Comments


bottom of page