top of page

Digital Agency

Hedef Kitlen Kim?

Büyük bir banka ile ilgili enteresan bir konuyu ele almış. İnternet bankacılığını, müşterilerin sadece %10'u her gün kullanıyormuş. Geri kalanlar ise #internet bankacılığı hizmetinden aydan bir yararlanıyormuş.

İlk bakışta bankanın internet bankacılığa yatırım anlamında para harcamaktan vazgeçmesi mantıklı görünüyormuş, çünkü sadece yenilikçilere ve bazı ilk benimseyicilere hitap eden bir hizmet niteliği taşıyormuş.


Ancak konuyu daha detaylı araştırdıkça, bu hizmetten yararlananların portföylerinin bankadaki mevduatın %70'ine denk geldiği görülmüş.

Fikir dağılımı eğrisine bakıp, en karlı ve güzel yerin ortadaki kalabalık bölüm olduğu sonucuna varmak kolaydır. Ancak, bu durum gerçek hayatta pek geçerli değildir.

En değerli dilimler ya başta yada sondadır. Bu bankanın kavradığı gerçek, o yenilikçi müşterilere odaklanmak suretiyle yüksek kar getirecek, risk arayan yeni müşteriler kazanabileceği olmuştur.


Müşterilerinize farklı olmaya çalışın. En karlı grubu bulun. Doğru hedef kitlenize yönelin. Reklamlarınız ve ürünleriniz büyük kitlelere hitap etmesin. Müşterilerinizi seçebilme imkanınız varsa sadece o müşterilere hitap edin.


Kaynak: Michael Schrage

Comments


bottom of page