top of page

Digital Agency

Doğru Lideri Takip Etmek

Kuşlar niye belli bir hizada uçar? Çünkü lideri takip eden kuşlar, daha rahat bir uçuş gerçekleştirir. Lider, rüzgâr direncini kırar ve takip eden kuşlar daha rahat uçarlar. O üçgen formasyonunda uçmasalardı Kanada kazları uzun göçlerinin sonunu asla göremezlerdi.

Riskten kaçınan çoğu işadamı, benzer bir stratejiyi uygulayabileceklerini düşünür. Bir liderin çıkıp çığır açacak bir fikir ortaya koyacağına inanır, sonrasında kendilerinin de hemen o parlak fikri aynen kopyalayabileceklerini sanırlar.

Bir kuş sürüsüne yakından bakın. Kuşların belirli bir şekilde uçmadıklarını göreceksiniz. Her birkaç dakikada bir, arkada uçan kuşlardan biri öne gelir, başa geçer ve liderin arkaya geçip biraz dinlenmesini sağlar. İyi bir kariyerden uzak durmaya çalışan insanların sorunu, sonunda asla lider olamayışlarıdır. Büyük bir şirkette çalışmaya karar verirler, adsız bir tembel olmayı seçerler ve riskten, eleştiriden sakınırlar.

Bir hata yaparlar ve yanlış kuşu izlerlerse kaybederler. Büyük bir şirket, bir anda 10 bin kişiyi işten çıkarma karari aldığında o insanların büyük kısmı işten çıkarılmayı muhtemelen hak etmiyordur. Kendilerine söyleneni yapıyor, sınırlar içinde kalıyor, talimatları izliyorlardır. Maalesef, yanlış kuşun peşinden gittiklerinden haberleri yoktur. Çok güvenli bir kuş sürüsü bulsanız bile bu çalkantılı dünyada belli bir formasyon içinde kalmak son derece zordur. Zaten kendimizi sık sık yeni bir sürünün içinde bulmamız da bundandır. Lilderlik yapma yeteneği böylece bir kat daha önem kazanır, çünkü sürünüz güçten düştüğünde hazırda bir başka sürü bulunacağının garantisi yoktur.Bu durum sadece kişiler için geçerli değildir elbette. Şirketlerinde başında aynı alıcı kuşlar dolanmaktadır. Ayağını sürüye sürüye giden bir sektör liderini izlerler hep. Bazen de büyük başarı yakalamış bir ürünlerini yüzlerce binlerce kez tekrarlama yoluna giderler. Pazarın bittiğini asla fark etmezler. Uzun yıllar boyunca müzik sektörüne bir avuç plak şirketi hâkim oldu. Bu şirketler, büyük bir hevesle birbirlerini takip ettiler. Fiyatlandırma politikaları, ticaret politikaları, sözleşmeleri, ambalajları hep aynı oldu. Sürüden ayrılmayarak eleştirilerden kendilerini sakınmayı ilke edindiler.

Ancak pazar değişince, teknoloji kartları yeni baştan karıştırınca plak şirketlerinin etekleri tutuştu. Liderlik yapma deneyimleri yoktu. Bilinmeyeni deneme deneyimleri hiç olmamıştı. Kapana kısıldılar, paniklediler ve çok ciddi bir sıkıntının ortasına düştüler. Sektör örgütü olan RIAA bugün milyonlarca dolar harcayıp Amerikan Kongresi'nde lobi yaparak değişimin önüne set çekmeye çabalıyor. Oysa dünya dönüyor ve eninde sonunda büyük bir hüsrana uğrayacaklar. Kongre'nin gücünü arkanıza alsanız bile dünyayı durduramazsınız.


kaynak; Mor İnek - Seth Godin

Comments


bottom of page