top of page

Gizli İçerik ve Bağlantılar Nelerdir?

Web sayfası kullanıcıları tarafından neredeyse hiç veya tamamen görünmeyen metinleri ve bağlantıları siteye yerleştirme usulüdür. Birkaç yıl öncesine kadar arama motoru sonuçları yalnızca web sayfasındaki kelimeler tarafından belirlendiği için; birçok kişi sıralamalarını yükseltmek amacıyla onlarca veya yüzlerce kelimeyi sayfalarında gizlemeye başladı. Buna “anahtar kelime doldurma” adı verildi. Bu yöntem artık çalışmamasına rağmen insanlar hala bunu denemektedir. Ancak bu yöntem Google tarafından kolaylıkla fark edilebilmektedir ve kullanılması web siteniz için yararlı değildir. Web siteleri, bu aldatma yöntemini kullanırlarsa #Google dizininden kaldırılabilir.

Gizli İçerik Gizli içerik; kullanıcı tarafından görünmeyen herhangi bir metne verilen addır. Bu aldatma tekniği; artık sıralamalara yardımcı olmaması nedeniyle yaygın değil. Gizli metin; farklı usullerle kullanıcılara görünmez kılınmış; ancak arama motoru örümcekleri tarafından görülebilen kelimelerdir.


Gizli Bağlantılar Gizli içerik gibi aynı şekilde gizli bağlantılar da saklanabilir. Bir web sayfasının metninde; gizli bağlantılar gizlenebilir.


Metni ve Bağlantıları Gizleme Yöntemleri Beyaz zemin üzerinde beyaz yazı kullanma (bu farklı renklerde de yapılabiliyor). Yazı tipi boyutunu 0 olarak ayarlama Küçük ve fark edilmeyen bir karakter aracılığıyla bağlantı gizleme (örneğin tire işareti) Metni bir fotoğrafın veya resmin arkasına yerleştirme Metni ekranın dışında tutmak için CSS kullanma (CSS: Cascading Style Sheets yani Basamaklandırılmış Stil Katmanları)

Bu işlemler sitenizi fonksiyonel anlamda da etkileyebilir. Bu durum web sitenizin daha güvensiz görünmesine ve bazı durumlarda sitenizin Google dizininden kaldırılmasına neden olabilir. Olması gereken web sayfanızdaki tüm metinlerin ve bağlantıların kullanıcılarınız tarafından açıkça görülmesidir.


#Gizli İçerik ve Bağlantılar Nasıl Kontrol Edilir?

Bir web sayfasının tüm öğelerini görmenin en hızlı yolu; bir web sayfasını görüntülerken klavyenizdeki “a” tuşunu ve “kontrol” tuşunu aynı anda basılı tutmaktır. Böylece sayfadaki tüm metinler (gizli metin dahil) ortaya çıkacaktır. Bir başka teknik de; tarayıcınızın üst kısmındaki menüden “düzenle”yi ve daha sonra “tümünü seç” i seçmektir. Bu hareket de yine gizli metin ve bağlantılar dahil bütün yazılanları ortaya çıkarır.


Kaynak: www.varvy.com

Comments


bottom of page