top of page

Başarmak için?

İyi bir teori geliştirmenin yollarından biri, gerçek dünyada neyin işe yaradığını incelemek ve farklı başarı öykülerinin ortak noktalarını araştırmaktır.

Ancak işin içine pazarlama girince her şey arap saçına döner. Four Seasons ile Motel 6 arasındaki ortak nokta nedir? Her ikisininde son derece başarılı olmaları ve otelcilik sektöründe hızlı bir büyüme kaydetmeleri dışında pek ortak noktaları yoktur. Wal-Mart ve Niaman Marxus'un tek ortak noktası da aynı dönemde büyümeleridir. Keza, her ay yeni ürünler çıkaran Nokia ile aynı GAme Boy'u 15 yıldır aralıksız sunan Nintendo'nun da ortak noktası aynıdır.

Bu iş, dikiz aynasına baka baka araba sürmeye benziyor. Geçmişte işe yaramış şeylerin geleceğe ışık tutması, faydalı olması beklenebilir mi?

Bütün bu saydığımız şirketlerin ortak noktası, aralarında hiçbir ortak nokta bulunmamasıdır. Birbirlerinden uzaktırlar. Ayrı dünyalarda yaşarlar. Süper hızlı yada süper yavaştırlar. Ya çok büyük yada çok küçüktürler.

Lideri izlemek çok zordur çünkü lider çok farklı, çok özel bir şey yaptığı için lider olmuştur. O çok farklı şey zaten yapılmış olduğu için size bir şey kalmamıştır.


Kaynak: Purple Cow - Seth Godin

Comments


bottom of page