top of page

ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU (SEO) Site Dışı (Off Page) SEO Nedir?

Site dışı SEO (Off Page SEO), web sitenizin dış kaynaklardan aldığı her türlü tavsiye ve referans bağlantıları ile tanıtımlarını kapsar. Link oluşturulması, sosyal medya tanıtımları, site tanıtımları gibi web sitenize ait tüm çalışmalar ve backlink çalışmaları site dışı arama motoru optimizasyonunun kapsamına girmektedir. Site dışı arama yapılırken, web sitenizdeki içerik ve link çıkışları ile doğru orantılı olarak backlink alınması sağlanır. Böylece web siteniz ile site dışındaki paylaşımlarınız birbirleri ile uyumlu olurken, sitenizin arama motorlarında güvenli bir site olarak yer alması sağlanır. Güvenli site olarak kabul gören siteniz arama motoru sıralamasında yukarılarda yer alır, buna bağlı olarak trafik akışınızın artma olasılığı kaçınılmazdır.

#Off Page SEO; sitenizin imajı ve popülaritesi için çok önemlidir. Hatta bu popülarite değerlerinin yarısı site dışı SEO ile alakalıdır. Tabi dış SEO teknikleri bilinçsiz kullanılırsa zararlı bile olabilir; imajınızı zedeleyebilir. Manipüle tekniklerinden uzak durulmalıdır.


Site Dışı #SEO (Off Page SEO) Nasıl Yapılır?

Site dışı SEO çalışmalarında, kopya içeriğe yer verilmemeli; içeriklerin kesinlikle ama kesinlikle özgün ve doğal olmasına dikkat edilmelidir. Site dışındaki paylaşımlarınız kaliteli domin ve mecralarda paylaşılsa dahi insanların yararına ve işine yarayan bilgiler içermedikçe hiçbir fayda sağlamayacaklardır. Önemli olan popülerlik değil kalıcıktır. Arama motorları ziyaretçilerine doğru bilgiler sunmayı hedefler. Bu sebeple dış SEO çalışmaları; ilgili sektörle birebir alakalı, özgün ve faydalı olmalıdır. Google’ın sürdürebilir manipüle durumlarını azaltabilmek için kullandığı algoritmalar; oldukça ciddi ve etkili konumda. Bu durum dikkate alınarak; #özgün ve dürüst içeriğe ciddi anlamda dikkat edilmelidir. Özellikle organik olunmazsa; bu durumdan ciddi zararlar görülür. Aşırı bir link paylaşımının başlangıçta etkisi hızlı görülür. Ama asla uzun vadeli bir sonuç alamazsınız. Bu sebeple yapılan paylaşımların aylara, hatta yıllara yayılması gerekebilir. Bu durum daha iyi sonuçların vazgeçilmez kuralı. Özellikle sosyal medyadan Backling almak için doğru zamanlama ve kalıcılık önemlidir. Off Page SEO çalışmaları, #web sitenizin kullanışlı bir web sitesi olmasını sağlarken, arama motorlarında oluşturduğu güven ile sitenizin sıralamalarda daha yukarılarda çıkmasını ve bilinirliğinizin artmasını sağlar.

Comments


bottom of page