top of page

Digital Agency

Kırık Bağlantılar

Kırık Bağlantı Nedir? •Çalışmayan bağlantılara kırık bağlantılar denir. •Genellikle artık var olmayan, hatayla sonuçlanan bir sayfaya yönlendirme yapan bağlantılardır. Kırık #bağlantılar kullanıcılar için gerçekten sinir bozucudur. Hiç kimse aradığını bulamadığı bir bağlantıya tıklamaktan hoşlanmaz. Kullanıcılar; kırık bağlantılara tıklama sonucunda olmayan bir web sayfası ile karşı karşıya kalır. İş açısından bakıldığında, bağlantılarınız kırıksa müşteriler aradıkları şeyi bulamadıkları için sitenize dönmek istemeyebilirler. Web sayfanızdaki bir bağlantıda “satın almak için buraya tıklayın” yazıyorsa, bu bağlantı alışveriş sepetine veya işleme yönlendirmelidir. Bu bağlantı bozuksa, kimse o öğeyi satın alamaz. Ayrıca web sitenizde kırık linklerin çok olması; sayfa ziyaretçilerini ve siteye gelen #Google botlarını engeller. Bu durum hem site için ziyaretçi deneyimini hem de Google başta olmak üzere arama motorlarında sıralamaya girmeyi olumsuz yönde etkiler. Onca emek vererek açtığınız site; kontrolden çıkmış kırık bağlantılar yüzünden büyük zarar görür.

Kırık Bağlantıların Nedenleri: Kırık bağlantı oluşmasının en yaygın iki nedeni: • Bir sayfa oluştururken ve yayınlarken bağlantıları iyice kontrol etmemek. • Daha önceden var olan bağlanmış bir web sayfasının taşınmış olması. Bağlantıları Kontrol Etmemek Herhangi bir web sayfasını veya blog yazısını yayınlamadan önce tüm bağlantıları kontrol etmeniz gerekir. Taşınmış Web Sayfaları Diğer sitelerdeki kaynaklara bağlantı verirken, bu bağlantıları daha sık kontrol etmek önemlidir. Web sayfanız büyüdükçe ve web bağlantıları değiştikçe; kırık bağlantıların oluşma olasılığı da artar. Bakım Uygun web sitesi bakımı; sitenizin boyutuna ve karmaşıklığına bağlı olarak kırık bağlantılar için günlük, haftalık veya aylık bir kontrol içermelidir. Kırık bağlantılar, bakımı iyi yapılmamış bir web sitesinin işaretidir. Kırık #Linkler Nasıl Kontrol Edilir?

Küçük siteler için: Bağlantılarınızı ara sıra tıklamak yeterlidir. Orta siteler için: W3 Bağlantı denetleyici (W3C), Screaming Frog Seo #Spider, Google Web Yönetici Araçları gibi kırık link araçları kullanılabilir. Büyük siteler için: Kırık linkleri otomatik olarak kontrol eden bir ekibe ve onlar tarafından oluşturulmuş bir dahili araca sahip olmalısınız.


Kaynak: www.varvy.com

Comments


bottom of page