top of page

Digital Agency

DOMAIN sürem doldu NE YAPMALIYIM?

Domain süresi dolunca ne oluyor Peki, domain süresi dolunca ne oluyor? Bu, aslında domain kayıt kuruluşunuzun kurallarına bağlı. Çoğu zaman süresi dolan domainler birkaç günlüğüne tutuluyor ve kullanıcının yenileme yapması bekleniyor. .com, .net ve .org gibi alan adları söz konusu olduğunda, domain süresi dolunca ceza ödemeden domaininizi yenileyebileceğiniz bir süre verilir ancak geri alma ücreti ve yenileme ücreti de söz konusu olabilir.

Genelde süresi dolan alan adları tekrar satışa sunulmadan önce pek çok süreçten geçiyor.

.com domainleri temel alarak, mevcut sahibinin domainini geri alabilmesi için verilen zaman ve uygulanan işlemler şöyle:

  • Domain süresinin dolmasından bir gün sonra ilk faturalandırma denemesi yapılıyor. İşlem başarılı olmazsa domain süresi doluyor ve domain park ediliyor. Domain, sahibi tarafından ücretsiz bir şekilde yenilenebilir durumda oluyor.

  • Dördüncü gün, ikinci faturalama ddenemesi yapılıyor. Domain, halen sahibi tarafından ücretsiz bir şekilde yenilenebilir durumda olsa da domaine bağlı web sitesi ve e posta gibi hizmetlerde kesinti yaşanabiliyor.

  • On ikinci günde üçüncü ve son faturalama denemesi yapılıyor. Domain sahibi, on ikinci günde de ek ücret ödemeden yenileme yapabiliyor.

  • On dokuzuncu günde domain sahibinin domaini yenilemesi için bir yıllık yenileme ücreti ve aşağı yukarı 80 Dolarlık geri alma ücreti ödemesi gerekiyor.

Domain süresi geçtikten sonra yirmi beş gün içerisinde sahibi tarafından yenilenmeyen domainleri genellikle açık artırmaya çıkarılır ve domainler otuz birinci günde geri alınamaz duruma geliyor. Otuz altıncı günde açık artırma sona eriyor ve satın alma olmaması durumunda, domain zararına satışların yapıldığı bir açık artırmaya çıkarılıyor. Kırk birinci günde bu açık artırma sona eriyor ve yine satış olmaması durumunda domain kırk ikinci günde genel kayıt için açılıyor.

Domain süresi dolduktan sonra yenileme yapabilir miyim? Domain süresi dolar dolmaz söz konusu domainin başkası tarafından alınabileceğini düşünen kullanıcılar var. Ancak yukarıda da açıkladığımız gibi süresi dolan domainleri hemen genel satışa sunmuyor.


kaynak; godady

留言


bottom of page